Всеукраїнська наукова конференція з міжнародною участю із серії «Літературні контексти ХХ століття» на тему: «Ігор Костецький і доба»

29.10.2020

У Вінницькому державному педагогічному університеті імені Михайла Коцюбинського за підтримки Міністерства освіти і науки України та співучасті Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України, Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії відбулася VІI Всеукраїнська наукова on-line – конференція з міжнародною участю із серії «Літературні контексти ХХ століття» на тему: «Ігор Костецький і доба».

До участі було запрошено науковців із Канади (Едмонтон – Торонто), Німеччини (Франкфурт-на-Одері, Бремен), України (Вінниця, Київ, Львів, Івано-Франківськ, Кропивницький, Маріуполь, Миколаїв, Херсон, Хмельницький, Умань). Літературознавцям удалося окреслити не лише творчий феномен Ігоря Костецького як одного із найяскравіших представників Мистецького українського руху і свого покоління, а й історико-літературної доби, завдяки якій національне письменство збагатилася плеядою самобутніх митців слова. Учасники конференції розглянули важливі аспекти мистецької спадщини Ігоря Костецького, висвітливши добу, його творчу біографію, епістолярій, малу прозу, романістику, поезію тощо.

З вітальним словом на пленарному засіданні виступили проректор із наукової роботи Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського, проф. Коломієць А.М., декан факультету філології й журналістики імені Михайла Стельмаха Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського, проф. Завальнюк І.Я., заступник директора з наукової роботи Інституту літератури НАН України, академік Сулима М.М., завідувач кафедри української мови і літератури Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії, проф. Мацько В.П., завідувачка відділу Радянського Союзу і пострадянських країн Архіву Дослідницького центру Східної Європи при Бременському університеті Марія Классен (Бремен, Німеччина), доктор і лектор Європейського Університету Віадріана у Франкфурті-на-Одері, дослідниця епістолярію Ігоря Костецького Олеся Лазаренко (Франкфурт-на-Одері, Німеччина).

Особливо приємним було вітання від Андреаса Якубчіка (Гамбург, Німеччина) – сина Ігоря Костецького, який побажав усім учасникам плідного наукового пошуку, а також випускника Вінницького державного педагогічного університету імені М.Коцюбинського, соліста Вінницької обласної філармонії імені м.Леонтовича Йосипа Машталяра, який піснею “Журавлі” на вірші Б.Лепкого налаштував учасників наукового зібрання на відповідний емоційний тон.

Модерували захід завідувач кафедри української літератури, доц. Віннічук А.П. та ст. викл. кафедри української літератури Крупка В.П.

Учасники конференції з цікавістю заслухали доповіді доктора славістики, виконавчого директора Видавництва Канадського Інституту Українських Студій CIUSPress, менеджера проєкту «Енциклопедія України в Інтернеті» Стеха М.Р. (Едмонтон – Торонто, Канада) – «Ігор Костецький: начерки творчого портрету»; доктора філологічних наук, проф. Коваліва Ю.І. (Київський національний університет імені Тараса Шевченка) – «Драма абсурду у творчій інтерпретації Ігоря Костецького»; доктора філологічних наук, проф. Бондаревої О.Є. (Київський університет імені Бориса Грінченка) – «Дійство про велику людину» та «Близнята ще зустрінуться» Ігоря Костецького як програмні тексти українського драматургічного постмодернізму»; доктора філологічних наук, проф. Мацька В.П. (Хмельницька гуманітарно-педагогічна академія) – «Літературно-критичний дискурс життя і творчості Ігоря Костецького в оцінці Олекси Ізарського»; доктора філологічних наук, ст. наук. співробітника Лущій С.І. (Інститут літератури ім. Т.Г.  Шевченка НАН України) – «Велика проза Ігоря Костецького в контексті модерністських стратегій романістики української діаспори другої половини XX століття»; доктора наук із соціальних комунікацій, ст. наук. співробітника, провідн. наук. співробітника Павлюка І.З.(Інститут літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України, Львівський національний університет ім. Івана Франка) – «Особливості модерністських поетичних драм та їхня розробка на сцені й у мистецькій критиці в перші роки формування незалежності України: вступ до теми»; кандидата філологічних наук, наук. співробітника Дроздовського Д.І. (Інститут літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України) – «Концепти «стилізація» та «абсолютизація» в теорії «сонетописання» Ігоря Костецького»; літературознавця, перекладача, директора департаменту маркетингу міста та туризму Вінницької міської ради Вешелені О.М. – «Осередок землі»: вінницьке родинне гніздо у психобіографії Ігоря Костецького».

За підсумками конференції на початку 2021 року буде видано збірник наукових праць (із серії «Літературні контексти XX століття», випуск 7) «Ігор Костецький і доба».